Protože na kojení záleží.

Jsem máma a certifikovaná poradkyně pri kojení a nošení o.z. MAMILA. Poskytuji předporodní přípravu na kojení, poradenství při kojení, nošení, spánku a nadměrném pláči miminka.

Jako poradkyně při kojení o.z. MAMILA dodržuji Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka a následných rezolucí valného shromáždění WHO a  Etický kodex o.z. Mamila.

Investice do přípravy na kojení ještě v těhotenství nebo laktačního poradenství, v porovnání s investicí do náhražek mateřského mléka a s tím spojených pomůcek (lahvičky, savičky, sterilizátory, dudlíky a pod.), se vyplatí. Kojení je nejpřirozenějším způsobem péče o děti a pomáhá snadněji zvládat nejrůznější situace v každodenním životě s dětmi.

LAKTAČNÍ PORADENSTVÍ  

Pokud uvažujete nad tím, že byste se chtěli setkat a sedíte u telefonu, zvedáte mobil, vyťukávat číslo a nakonec bez zavolání mobil odkládáte, naberte odvahu a zavolejte! Nebo mi napište e-mail, nebo zprávu na FB Laktačního nebe. Laktační poradkyně nemusí nutně jenom řešit problémy s kojením. Jsem Vám k dispozici také, pokud jenom potřebujete podporu a ujištění ve svých rodičovských kompetencích. Pokud se jednoduše potřebujete ujistit, že to děláte „správně“.  Laktační poradenství vypadá následovně:

 • První kontakt: Napíšete mi e-mail, zprávu na FB Laktačního nebe, nebo zavoláte a sdělíte mi, s čím Vám mohu pomoci. 
 • Podrobnější rozhovor: Doptám se Vás na základní informace, poskytnu potřebnou podporu  a domluvíme se na osobní návštěve dle Vašich potřeb. Pro správné posouzení problémů při kojení je velmi důležité přímé pozorování vašeho běžného kojení. Návštěva může probíhat u Vás v pohodlí domova, nebo u mě tak, abyste se Vy i Vaše dítě cítili komfortně. 
 • První osobní setkání: Na začátek si spolu promluvíme, jak dosud kojení probíhalo, jaké problémy řešíte, co Vás trápí, stanovíme si cíle a nalezneme řešení pro úspěšné kojení na míru pro vás. Důležitou součástí je přímé pozorování toho, jak probíha kojení. Ukážeme si a naučím Vás, jak vypadá a jak docílit správného přisátí a polohy při kojení, naučím vás rozeznávat pití dítěte na prsu, ukážeme si různé polohy tak, abyste se cítili při kojení pohodlně. Pokud to bude potřebné, ukážu Vám možnosti, jak docílit zvýšení toku i tvorby mléka, jakými způsoby podávat dokrm tak, aby bylo podpořeno kojení.  
 •  Po setkání: Na prvním setkání si domluvíme další postup. Mezi návštěvami, případně i po skončení posledního osobního poradenství, jsem Vám neustále k dispozici na e-mailu nebo telefonu.
 • Další setkání: Ženy i děti se učí kojit kojením, proto je možné, že bude nutné se setkat opakovaně. Důležité je správné pokračování s průběžnou vzájemnou konzultací nastavenou podle Vašich potřeb. Vzhledem k individualitě problémů s kojením, momentálnímu psychickému rozpoložení dítěte (únava, podrážděnost, nechuť spolupracovat aj.) nemohu zaručit, že problém bude vyřešen během první schůzky (i když se o to budeme společně maximálně snažit). Proto je někdy, vzhledem k potřebám matky i dítěte, vhodné návštěvu opakovat. I nadále budeme postupovat k naplnění cílů z předchozích setkání.

PŘÍPRAVA NA KOJENÍ A MATEŘSTVÍ PRO TĚHOTNÉ ŽENY 

Věděli jste, že kojení může být od úplného začátku jednoduché a bezproblémové? Prevencí lze předejít většině problémů!

Příprava na kojení pro těhotné ženy (a jejich partnery), kteří chcou být informováni a připravení na kojení nejen po porodu. Nejen jako laktační poradkyně vnímám jako důležité otevřeně hovořit o významu ranní vazby mezi matkou a miminkem, a jejím dopadu nejen na jejich vztah, ale i kojení. Správný začátek je důležitý. Taktéž i podpora v dlouhodobém kojení. 

Ženy obvykle mají v úmyslu své dítě kojit. Události spojené s porodem miminka, ať už je to nedostatečná příprava v těhotenství, nedostatečná podpora po porodu, či nedostatečná podpora společnosti, rodiny, partnera, vede k tomu, že ne vždy se začátky kojení podaří tak, jak bychom chtěli. Většina žen se připravuje na porod trvající několik hodin, ale na kojení, které trvá roky, se stále zapomíná. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF doporučuje výlučně kojit do 6 měsíců dítěte a nadále kojit s postupným zaváděním příkrmů do 2 let dítěte a déle (ideálně do přirozeného odstavu).

95% žen začíná kojit v porodnici a víc jako polovina z nich už v 6. měsíci nekojí. Převážná většina maminek je schopna své dítě kojit.  Mým cílem je poskytnout vám takové informace, které budou směřovat k ranné podpoře kojení a k jeho dlouhodobému pokračování.

Kurz vás připraví na kojení, budeme hovořit o vlivu porodu na kojení, naučím vás rozlišit pití miminka, posoudit, zda se napilo vydatně, budeme hovořit o tom, co může kojící matka jíst, o spánku miminek, jak utišit jejich pláč, o různých výchovných směrech. Součástí kurzu je nácvik nošení v nosičích a šátcích a rychlokurz zvládání základních problémů s kojením, které se dějí často už v porodnici.

  PODPŮRNÁ SKUPINA KOJENÍ

  Každá z nás má svůj unikátní příběh těhotenství, začátků a pokračování kojení, mateřství… Každá z nás je mámou. A každá z nás občas potřebuje podporu a možnost svěrit se, postěžovat si, poradit se, najít pomoc, či sdílet v příjemné a nesoudící společnosti žen. Naše podpůrná skupina kojení je právě takým místem.  Setkáváme se i s našimi dětmi každé druhé pondelí v Ostravě – Porubě a hovoríme nejen o kojení, ale i o výchově, matěrství a našem každodenním živote. Podpůrná skupina může mít hlavní tému podle toho, co se ženy momentálně chcou dozvědet (např. zavádení příkrmú, kojení starších dětí a pod.), nebo se volne diskutuje o tom, co ženy momentálně prožívají. Je tu prostor pro otázky a zamyšlení.  

  Každá podpůrná skupina má vytvořenou svou událost na FB, která je vždy zveřejněna na FB stránkách Laktačního nebe. Teším se na setkání! 

   

  Zanechte mi zprávu